środa, 27 kwietnia 2016

Wprawdzie kamienie sztachety te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami mało wprawnym ślipiem z trudem je odróżni��.

Aczkolwiek głazy ogrodzenie te są z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami mało wprawnym ślepiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, lekkiej obróbce a także stosunkowo atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najłatwiej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia bądź wstępnie ociosuje, umieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przekazuje do miejsca budowy plotki Winylowe na plot i bramkę ze sztachet. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scalony spoiwem piasek, którego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapnistym. Oprócz substancji zlepiających występują tam też różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się kolor kamieni na sztacheta PVC z Woźnik na plot i furtkę ze sztachet, przybierają one wtenczas przeróżne tony czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak dużych złóż wycina się najogromniejsze bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne wolno także siekać na sześciany o równych kształtach, używane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno również je porcjować przy pomocy specjalnych klinów a także dłut na małe, nieregularnych kształtów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachety plastykowe stosuje się także wapienie - skały aluwialne, powstałe z zgromadzonych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż a także ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować polecane na ogrodzenie PCV na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże głównie do stosowania w środku budynku, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko matowieją. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu parku oraz naszych zamiłowań kształt kamiennych tafel może być różny – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto przyciętych prostokątów względnie kwadratów. Murki oraz sztachety plastikowe na plot i furtę ze sztachet buduje się z skał różnorakiego obrysu, złożonych na kamiennym albo betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje z kafli o nierównych kształtach, powinno się je odpowiednio zestawiać tzn. tak, aby postać każdego kolejnego zespalał się z poprzedzającym. Ażeby takie płot było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe dziury w środku można dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły lub pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenia należą do kamieni mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur migiem niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu obrastają też mchem i wodorostami. Można temu zapobiec pokrywając nawierzchnię ogrodzenia bądź rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy skrobać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Wyspecjalizowane jednostki czyszczą kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego oczyszczania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak reflektujemy, by głazy na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz