piątek, 22 kwietnia 2016

Mało elementów wyraźnie nie uwydatni linii trawnika bądź kwiatów jak ma��e żywe ogrodzenie.

Nadzwyczaj wysokie, bo prawie dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , a w razie potrzeby zasłania pobliskie domy a także ulice. Żeby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy wokół krawędzi posiadłości. O ile mamy dosyć miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która ponadto rodzi orzeszki. Gdy pragniemy ażeby nasze zielone plot było nadzwyczaj rosłe zaś zarazem wąskie to w zacienionym miejscu wolno je uformować z limaku pospolitego, grabu pospolitego bądź klonu. Należy mieć na uwadze jednak, że gdy rośliny nas przewyższa, ich zmniejszanie będzie kłopotliwe.

Nic wyraźnie nie zaznaczy linii trawy czy tez rabaty jak niskie żywe ogrodzenie.

W miejscu zacienionym, gdzie podobnie trawnik, jak i rośliny kwiatowe nie zawsze potrafią satysfakcjonująco wzrastać w określonych miejscach, niewysokie drzewa zdołają utrzymać zielone zaplecze w wyznaczonym miejscu ewentualnie zasłonią gołe wycinki gleby. Porządnie uformowany mały żywopłot sam zresztą robi za dekoracje ogrodu. Na zielone ploty Poznań nadaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Wiosna wyłącznie ogrodzenia formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, jakich się już nie obcina), nie tak obficie jak na słońcu, lecz wszak w mrocznych zaułkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast ozdabiają je zgrabne jabłuszka, które można przerobić na przetwory.

Niewysokie względnie wybujałe zielone ploty można pozyskać z krzewów zimozielonych.

Na nieszczęście, drzewa z tej klasy są o wiele bardziej kosztowne niż krzewy liściaste. Spośród nich najlepiej akceptuje cień cis pospolity. Najczęściej szeroko się rozrasta i należny go przycinać, tymczasem jego zmianę Cis jest dozwolone odłożyć samopas.Będzie w mgnieniu oka rósł oraz ocali kolumnowy kształt.

O ile wasz zakątek jest nadzwyczaj zacieniony, wskazane jest aby zielony parkan rozświetlić kolorowymi krostami. Poniektóre z cienioznośnych modelów maja kategorii o płowych bądź pstrokatych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr stereotypowy Aureum tudzież dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne odcienie są w największym stopniu wymowne w słońcu, przecież nawet w śladu listowie ostają wcale jasne, w pewnym sensie oświetlone promieniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz